By continuing to use our site, you are agreeing for us to set a small number of cookies. Cookie policy

Desktop
Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 
 
You are in :

Lindsay Whittle AM

Lindsay Whittle AM

Party: Plaid Cymru

Constituency: Caerphilly

Region: South Wales East

Term of Office

  • 06/05/2011 - 05/04/2016

Additional Information

Lindsay Whittle was a Member of the National Assembly for Wales between May 2011 and April 2016. This was his biography at the time he left.

 

Personal history

 

Lindsay lives in Abertridwr, near Caerphilly.

 

Professional background

 

Lindsay is a former housing manager in Cardiff – a career he pursued for 25 years. He was also the leader of Caerphilly County Borough Council from 2008, a post he served in for the second time, after previously leading the authority between 1999 and 2004.

 

Political history

 

Lindsay’s political interests include housing and local government, as well as issues such as combating homelessness.

 

Affiliations

 

Lindsay has been an unpaid county councillor in Caerphilly since May 2012.  He also still serves as a governor for his old school, Cwm Ifor Primary.

Elections

The Record

The Record

Find out everything AMs have said on the Record about the issues that matter to you. Search the Record
Assembly Members

Assembly Members

Everyone in Wales has 5 Members who represent them. Find your Assembly Members
Presiding Officer

Presiding Officer

The Presiding Officer is the single most important office in the Assembly. Read more
Consultations

Consultations

Committees in the Assembly need your input to help shape their work. View current consultations
Research Service

Research Service

Our researchers write short, topical and informative pieces on public life in Wales. Read more
In your area

In your area

Our Outreach and Education services can bring the Assembly to you. Find out more

Partners & Help