By continuing to use our site, you are agreeing for us to set a small number of cookies. Cookie policy

Desktop
Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 
 
You are in :

Lindsay Whittle AM

Lindsay Whittle AM

Party: Plaid Cymru

Constituency: Caerphilly

Region: South Wales East

Term of Office

  • 06/05/2011 - 05/04/2016

Additional Information

Lindsay Whittle was a Member of the National Assembly for Wales between May 2011 and April 2016. This was her biography at the time she left.

 

Personal history

 

Lindsay lives in Abertridwr, near Caerphilly.

 

Professional background

 

Lindsay is a former housing manager in Cardiff – a career he pursued for 25 years. He was also the leader of Caerphilly County Borough Council from 2008, a post he served in for the second time, after previously leading the authority between 1999 and 2004.

 

Political history

 

Lindsay’s political interests include housing and local government, as well as issues such as combating homelessness.

 

Affiliations

 

Lindsay has been an unpaid county councillor in Caerphilly since May 2012.  He also still serves as a governor for his old school, Cwm Ifor Primary.

Elections

Presiding Officer

Presiding Officer

​The Presiding Officer is an Assembly Member who chairs Plenary meetings. Read more
Assembly Members

Assembly Members

The National Assembly for Wales is made up of 60 Assembly Members. Read more
Consultations

Consultations

View a list of the issues that Assembly committees are currently consulting on. Read more
Research

Research

The Research Service provides research support to the Assembly's committees and to all Members. Read more
The Assembly in your area

The Assembly in your area

We encourage participation from individuals and organisations. Read more

Partners & Help