By continuing to use our site, you are agreeing for us to set a small number of cookies. Cookie policy

Desktop
Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 
 
You are in :

Paul Davies AM

Paul Davies AM

Party: Welsh Conservative Party

Constituency: Preseli Pembrokeshire

Contact information

Office Address: 
20 Upper Market Street
Haverfordwest
SA61 1QA

Phone:  01437 766425

Assembly Address: 
National Assembly for Wales
Cardiff Bay
Cardiff
CF99 1NA

Phone:  0300 200 7216

Email:  Paul.Davies@assembly.wales

Website (non-Assembly) :  www.pauldaviesam.co.uk

National Assembly for Wales is not responsible for the content of any external link

Membership

Terms of Office

  • 04/05/2007 - 31/03/2011
  • 06/05/2011 - 05/04/2016
  • 06/05/2016 -

Membership of Cross Party Groups

Additional Information

Key interests and achievements

Paul is a member of the North Pembrokeshire Transport Forum, Friends of Theatr Gwaun and he is the President of Pembrokeshire People First.

Personal history

Paul was born in 1969 and grew up in Pontsian just outside Llandysul in the County of Ceredigion. He attended Tregroes Primary school and Llandysul Grammar School and obtained A-levels at Newcastle Emlyn Comprehensive School.

Professional background

Until elected to the National Assembly for Wales in 2007, Paul was employed by Lloyds TSB as a Business Manager based in Haverfordwest, helping to develop small businesses.

Political history

Paul was first elected to the Assembly in 2007. Until March 2009 he served as Shadow Minister for Culture, the Welsh Language and Sport. From March 2009 until the Assembly election in 2011, Paul held the role of Shadow Minister for Education and the Welsh Language.

After his re-election as Assembly Member for Preseli Pembrokeshire in May 2011, Paul briefly held the role of Interim Leader of the Welsh Conservative Assembly Group before being appointed as Deputy Leader of the Welsh Conservative Assembly Group, and Shadow Minister for Finance. During this term Paul took on the role of Business Manager and Chief Whip for the Conservative Group in addition to being the Group’s Deputy Leader.

After his re-election in May 2016, Paul continued as Deputy Leader of the Group, Business Manager and Chief Whip. In addition, Paul was appointed as Welsh Conservative spokesperson on Rural Affairs.

Paul has also held senior positions within the Conservative Party in Mid and West Wales, such as Chair of Ceredigion Conservative Association and Deputy Chair of Mid and West Wales Conservatives.

Elections

Presiding Officer

Presiding Officer

​The Presiding Officer is an Assembly Member who chairs Plenary meetings. Read more
Assembly Members

Assembly Members

The National Assembly for Wales is made up of 60 Assembly Members. Read more
Consultations

Consultations

View a list of the issues that Assembly committees are currently consulting on. Read more
Research

Research

The Research Service provides research support to the Assembly's committees and to all Members. Read more
The Assembly in your area

The Assembly in your area

We encourage participation from individuals and organisations. Read more

Partners & Help